
Både omega-3 fedtsyrer og omega-6 fedtsyrer er essentielle for hesten og skal tilføres i diæten, da hesten ikke selv kan producere disse ud fra andre næringsstoffer.
Din hests immunforsvar er en meget kompleks størrelse, som påvirkes af mange forskellige ting.
Læs vores blogindlæg om emnet her!
Men en af de ting, som vi ved immunforsvaret er meget afhængigt af for at være i balance, er omega-3 fedtsyrer!

er en gruppe af forskellige fedtsyrer kaldet α-linolensyre (ALA), eicosapentaensyre (EPA) og docosahexaensyre (DHA). ALA findes i nødder, frø og andre vegetabilske kilder, hvorimod EPA og DHA primært findes i animalske kilder, såsom fiskeolie. EPA og DHA er såkaldte biologiske aktive, og dem, som kan gøre en stor forskel for immunforsvaret hos din hest.
Både omega-3 fedtsyrer og omega-6 fedtsyrer er essentielle for hesten og skal tilføres i diæten, da hesten ikke selv kan producere disse ud fra andre næringsstoffer.
EPA og DHA (omega-3 fedtsyrer) kan også syntetiseres fra ALA. Dette er hestens primære kilde til EPA og DHA. Det er dog en proces, der involverer flere trin med af en lang række af enzymer. Syntesen sker med meget lav hastighed hos pattedyr, som hesten er.
Desuden er der konkurrence mellem omega 3-fedtsyrer og omega-6 fedtsyrer om de enzymer, som indgår i omdannelsen. Derfor kan omdannelsen af ALA til EPA og DHA formindskes, når hesten får for store mængder omega-6 fedtsyrer, og det er derfor, man snakker om, at forholdet mellem de to grupper af fedtsyrer skal være 4 omega-3 fedtsyrer til 1 omega-6 fedtsyrer. Der forelægger dog ikke konkret forskning på området i forhold til heste. Men da hestens naturlige foder har dette forhold, forventes det, at det er passende for vores moderne heste.
Det interessante er dog, at disse omega-3 fedtsyrer har vist sig at have såkaldte immunregulerende egenskaber. Dette betyder, at de kan understøtte et immunforsvar som er i overberedskab og dermed få det til at balancere bedre igen.
Omega-3 fedtsyrerne indbygges i cellernes membran, og virker her beskyttende imod skadelige processer i hestens krop.
Fedtsyrerne bruges nemlig til produktionen af blandt andet leukotriner, thromboxaner og prostaglandiner, som er hormonlignende stoffer og blandt andet vigtige i forbindelse med hestens immunforsvar.
Thromboxaner har effekt i blodets størkningsevne, leukotriner er vigtige for luftvejenes funktion og prostaglandiner er vigtige for den inflammatoriske respons i hestens krop.

er det en god idé at have fokus på fedtsyrerbalancen og tildelingen til din hest:
Eller er en avlshoppe eller en ung hest i vækst.
Som du kan læse, er omega-3 fedtsyrerne vigtige for mange funktioner i din hests krop.
Der hvor vi dog oplever den største forskel er ved ubalancer i immunforsvaret, hvor der kan opleves for kraftige reaktioner på insekter med kløe og skællet pels til følge.
udført i 2002 har blandt andet vist, hvorfor vi oplever denne forskel!
Forsøget viste at hørfrø, som indeholder 19.1 % (ALA) omega-3 fedtsyrer imod kun 5,6 % omega-6 fedtsyrer havde en effekt på hestens huds reaktion på spyt fra mitter. Hestene blev her fodret med 500 g hørfrø til en 500 kg hest (eller hvad der svarer til 100 ml hørfrøolie) om dagen over 42 dage. Området hvor huden blev udsat for spyttet blev mindre hævet efter de 42 dages fodring med hørfrø!
Er du i tvivl om din hest får nok af de gode fedtsyrer eller om balancen er i orden?
Så tag endelig fat i din lokale konsulent eller udfyld vores foderplansskema på hjemmesiden, så vil vi vende tilbage til dig hurtigst muligt.
https://feedxl.com/29-omega-3/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6834330/
https://drkhorsesense.wordpress.com/2017/04/30/understanding-fat-and-fatty-acids/

Maja Mandrup Knudsen har gennem mange år været en kendt og betroet rådgiver blandt danske hesteejere. Med en uddannelse som jordbrugsteknolog med speciale i heste og mere end et årti hos St. Hippolyt har hun opbygget en solid faglig viden om fodring, sundhed og management af heste.
Som tidligere foderkonsulent har Maja hjulpet utallige hesteejere med både daglig fodringsrådgivning og komplekse udfordringer, hvor små justeringer har gjort en stor forskel for hestens trivsel. I dag arbejder hun med marketing, kommunikation og produktudvikling hos St. Hippolyt, hvor hun også fortsat deler sin erfaring og viden gennem artikler, sociale medier og fagligt indhold.
For Maja er rådgivning og vidensdeling stadig et hjertebarn, og hendes største motivation er at gøre en positiv forskel for både hest og ejer.
Maja ejer selv et par nøjsomme heste, der går på vandrefold, og hun har fokus på at holde hestene så naturligt som muligt, med masser af godt hø, bevægelse og berigelse.
St. Hippolyt Nordic A/S
Øgelundvej 7, Blåhøj
DK-7330 Brande
CVR: DK 10026725
IBAN: DK6520005365668681