
Vi ved alle, at heste er et steppedyr og derfor er skabt til at leve udenfor i den friske luft. Dette har ikke ændret sig trods mange års intensiv avl og nu brugen af hesten i forbindelse med sport.
Vi ved alle, at heste er et steppedyr og derfor er skabt til at leve udenfor i den friske luft. Dette har ikke ændret sig trods mange års intensiv avl og nu brugen af hesten i forbindelse med sport.
Men det betyder ikke, at der har været fokus på at avle bedre og stærkere lunger frem på vores heste. For vi kommer ikke udenom det. Hestens lunger er trods deres store størrelse, utrolige sensitive, da de har direkte adgang til miljøet udenfor hesten, som føres ind med luften, som indåndes.
Ved hver vejrtrækning trækker hesten ca. 5 liter luft ind.
Under maximalt arbejde trækker hesten vejret op til 150 gange i minuttet og trækker ca. 10-12 liter luft ned i lungerne ved hver vejrtrækning.
Det er altså betydelige mængder luft, som kommer igennem lungerne på hesten hver eneste dag!

Lungerne har faktisk et forsvar mod de fremmedstoffer, som indåndes sammen med den livgivende luft. Slim og fimrehår findes flere steder i luftvejene. De skal fange fremmedpartikler, som støv, mug, svampespore og pollen og føre dem med ud igen via hoste eller slimen synkes og forureningen nedbrydes i tarmsystemet. I luftvejene findes også immunceller som makrofager. De har ansvaret for at ”spise” fremmede stoffer eller beskadigede celler og væv.
Hvis hesten indånder store mængder støv, mug, svampespore og pollen med indåndingsluften, vil lungerne automatisk begynde at producere mere slim for at få fremmedstofferne ud igen. Samtidig trækker bronkierne (de yderste dele af lungerne) sig sammen. Denne kombination vil gøre det svært for ilten at komme over i blodet og kuldioxiden at komme retur til lungerne for at blive udåndet.
Hesten optager derfor ikke ilt nok og kommer derfor til at mangle ilt i kroppen.
Det betyder, at disse heste vil have nedsat præstation, trække vejret hurtigere og være længe om at vende tilbage til en normal vejrtrækningsfrekvens efter arbejde. Tit vil du også opleve, at hesten kommer med enkelte host, men det er ikke en selvfølge, da hestens hosterefleks ikke er godt udviklet sammenlignet med menneskers.
Ud over støv og pollen kan fx ammoniak også være meget generende for slimhinden i lungerne.
Stalden er et af de steder, hvor koncentrationen af støv, pollen og ammoniak er allerstørst! Mange dyr samlet på et sted med strøelse, grovfoder, urin og gødning, som hvirvels rundt i luften ved aktiviteter som bevægelse, udmugning, fejning af staldgangen, strigling og fodring er årsagerne til så meget støv.
De beskrevne luftvejsproblemer med overdreven pusten, hosten, dårlig præstation og lang tid om at komme ned i normal vejrtrækningsfrekvens, kan bedres med en lang række tiltag.
Det overordnede tiltag er frisk luft! Og masser af det i hestens indåndingszone!

Både hvad der fodres, og hvordan det udfodres til hesten:
Det er vigtigt, at hesten får en individuel og balanceret fodring, da mangler af både proteiner, vitaminer, mineraler, sporstoffer og sekundære plantestoffer vil svække immunforsvaret og forværre luftvejsudfordringerne.
Til sidst skal det også nævnes, at hestens immunforsvar er stærkt koblet sammen med hestens tarmmikrobiom. Ca. 70 % befinder sig her, så det vil give god mening at understøtte tarmmikrobiomet med en stor mængde prebiotiske ingredienser, som det kan trives på.
Produkter i St. Hippolyts sortiment, der er særligt velegnede til heste med luftvejsudfordringer, er fx Struktur-E, Glyx-Mash, Mucolyt og Lamin forte.
Har du spørgsmål til, om din hest kan fodres mere optimalt i forhold til de udfordringer den har?
Så kontakt din lokale konsulent for en individuelle og professionel foderplan.

Maja Mandrup Knudsen har gennem mange år været en kendt og betroet rådgiver blandt danske hesteejere. Med en uddannelse som jordbrugsteknolog med speciale i heste og mere end et årti hos St. Hippolyt har hun opbygget en solid faglig viden om fodring, sundhed og management af heste.
Som tidligere foderkonsulent har Maja hjulpet utallige hesteejere med både daglig fodringsrådgivning og komplekse udfordringer, hvor små justeringer har gjort en stor forskel for hestens trivsel. I dag arbejder hun med marketing, kommunikation og produktudvikling hos St. Hippolyt, hvor hun også fortsat deler sin erfaring og viden gennem artikler, sociale medier og fagligt indhold.
For Maja er rådgivning og vidensdeling stadig et hjertebarn, og hendes største motivation er at gøre en positiv forskel for både hest og ejer.
Maja ejer selv et par nøjsomme heste, der går på vandrefold, og hun har fokus på at holde hestene så naturligt som muligt, med masser af godt hø, bevægelse og berigelse.
St. Hippolyt Nordic A/S
Øgelundvej 7, Blåhøj
DK-7330 Brande
CVR: DK 10026725
IBAN: DK6520005365668681